O semináři
Technické normy odráží poslední stav poznání v daném oboru. Proto se pravidelně upravují a revidují o výsledky posledního poznání vědeckého vývoje. Pro návrh ocelových konstrukcí je platná současná verze soustavy evropských norem EN 1993-x-y (Eurokód 3) od roku 2005. Nicméně současně s používáním této verze probíhá vývoj tzv. Eurokódů nové generace. Ty nahradí v následujících letech stávající verze.
Cílem semináře je seznámit posluchače s novinkami, které přinesou vybrané části, které jsou již v konečné fázi schvalovacího procesu. Přednášející upozorní účastníky na části a postupy, které byly formálně přepracovány, fakticky změněny, rozšířeny nebo vypuštěny.
Kurz je určen hlavně pro projektanty. Mnoho cenných informací si jistě odnesou i zástupci výrobců a investorů, kteří projekty oponují či připomínkují.
Seminář se koná v rámci akce TÝDEN OCELI, DŘEVA A SKLA, kterou pořádá Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí.
Seminář je zařazen v akreditovaných vzdělávacích programech celoživotního vzdělávání pro členy ČKAIT.
Předpokládaný časový plán
Ing. Dalibor Gregor, Ph.D.
prof. Ing. Michal Jandera, Ph.D.
prof. Ing. František Wald, CSc.
prof. Ing. František Wald, CSc.
prof. Ing. Pavel Ryjáček, Ph.D.
Doc. Dr. Ing. Jakub Dolejš
prof. Ing. Pavel Ryjáček, Ph.D.
Ing. Dalibor Gregor, Ph.D.
Partneři
Pořadatel
Ve spolupráci
Přednáší
Na stavební fakultě ČVUT v Praze vystudoval obor Konstrukce a dopravní stavby, následně zde absolvoval i postgraduální studium. Dále pracoval jako projektant mostů (SUDOP PRAHA) a specialista na halové systémy (Lindab), poté působil na Tchajwanské pobočce VCE Vienna Consulting Engineers, kde navrhoval na nově budované rychlodráze mosty velkých rozpětí v extrémních podmínkách. Od roku 2003 je opět členem katedry ocelových a dřevěných konstrukcí v Praze, v roce 2013 obhájil habilitační práci zaměřenou na pokročilý návrh lešení. V letech 2013-2015 se podílel na vybudování Univerzitního centra energeticky efektivních budov v Buštěhradu. Je členem TNK 92 Lešení, zastupuje Českou republiku v evropské normalizační komisi pro spřažené ocelobetonové konstrukce CEN/TC 250/SC4.
Je absolventem Fakulty stavební ČVUT v Praze, oboru Pozemní stavby a konstrukce a následně doktorského studia na Katedře ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze.
Od roku 2004 působí jako projektant a vedoucí projektů ocelových konstrukcí ve firmě EXCON, a.s. a jako externí pedagog na Fakultě stavební ČVUT v Praze.
Je členem technické komise č.9 Evropské asociace ocelových konstrukcí (ECCS), zabývající se prováděním ocelových konstrukcí. Dále působí jako předseda technické normalizační komise č.35 – Ocelové konstrukce při ČAS a technické komise ČAOK. Je autorizovaným inženýrem ČKAIT v oboru Mosty a inženýrské konstrukce.
Je profesorem na katedře ocelových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze. Ve svém výzkumu se zabývá zejména stabilitou ocelových konstrukcí, za studena tvarovanými ocelovými profily a korozivzdornou ocelí v nosných konstrukcích. Je členem pracovní a referenční skupiny CENu pro normy EN 1993-1-4 a EN 1993-1-14, pracovní skupiny CEN EN 1993-1-3 a ECCS TC7 pro za studena tvarované ocelové profily.
Absolvoval vysokoškolské studium na ČVUT v Praze, Fakultě stavební, kde mu byl v roce 2000 udělen titul Ing. V letech 2000 až 2003 studoval doktorské studium na ČVUT v Praze, Fakultě stavební a v roce 2003 obhájil disertační práci na téma „Půdorysně zakřivené spřažené ocelobetonové mosty“. Habilitační práci na téma „Zatížení ocelových mostů od termické interakce s bezstykovou kolejí“ obhájil na Fakultě stavební ČVUT v Praze v roce 2014. Během své kariéry uchazeč absolvoval pracovní a studijní pobyty v zahraničí a krátkodobě pobýval na řadě universit v Evropě. Je autorem nebo spoluautorem řady odborných článků a příspěvků na mezinárodních a národních konferencích.
Prof. Ryjáček se 9 let výraznou měrou podílí na výuce Katedry ocelových a dřevěných konstrukcí v oblasti ocelových mostů, vede bakalářské a diplomové práce. V minulosti vychoval řadu doktorandů a řadu školí i v současnosti. Byl řešitelem řady národních výzkumných projektů, kromě toho se podílí jako spoluřešitel na řešení dalších výzkumných projektů, národních a mezinárodních. Uchazeč je úspěšný v oblasti smluvního výzkumu, kde řešil a řeší řadu teoretických otázek významných projektů a realizace mostních konstrukcí. Působí jako člen řady národních a mezinárodních institucí a komisí, jako je IABSE, IABMAS, dále v ECCS předsedá Bridge committee v rámci TC Bridges constructions.
V oblasti normalizace působí v TC 250 -SC3 ve WG9 Evolution and Maintenance of EN 1993-1-9, dále pod TC250/SC3 v AHG Assessment and retrofitting of existing iron and steel structures. V oblasti zatížení pak působí v TC250/SC1 ve WG3 TG Dynamic Interface between Bridges and Rolling Stock.
Ve své činnosti se zejména zaměřuje na problematiku interakce most kolej, hodnocení existujících konstrukcí, metody jejich diagnostiku a sledování a zesilování.
Vystudoval Stavební inženýrství na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde se i habilitoval a získal profesorský titul v oboru Teorie stavebních konstrukcí a materiálů. Studoval na Universitě v Lyngby a učil na UC Berkeley, Purdue University, Nagoya Institute of Technology a NTU Singapore. Vědeckou práci zaměřil na navrhování styčníků a požární odolnost konstrukcí. Od roku 2007 do 2021 vedl Katedru ocelových konstrukcí FSv ČVUT v Praze. Na fakultě založil a stará se o bakalářský, magisterský a doktorský obory zaměřené na požární bezpečnost staveb.
Prof. Wald připravil a předsedal evropskému networku COST TU Integrované požární inženýrství a reakce na požár IFER. Založil a řídí evropský magisterský studijní program Erasmus Mundus na výuku ocelových konstrukcí SUSCOS. Od roku 1992 pracuje v technických komisích Evropského sdružení výrobců ocelových konstrukcí ECCS, v komisi TC10 Styčníky, TC3 Požár a TC14 Navrhování konečnými prvky. Byl členem projektového týmu na přípravu druhé verze normy prEN1993-1-8 Styčníky.