O semináři
Seminář seznámí posluchače s problematikou světelného znečištěné (rušivého světla) v kontextu mezinárodních doporučení a nové normy ČSN 36 0459. Poskytne základní informace o této normě a jejím použití v různých aplikačních oblastech venkovního osvětlení vč. omezování nežádoucích účinků venkovního osvětlení i informace o ověřování předepsaných parametrů. S ohledem na vyhodnocení užívání normy v době její dvouleté platnosti a její případnou úpravu přivítáme praktické připomínky účastníků. Semináře je určen projektantům, architektům, pracovníkům stavebních úřadů a odborů životního prostředí.
Seminář se bude konat on-line přes aplikaci Teams. Instrukce k připojení obdrží účastníci do emailu.
Předpokládaný časový plán
Co se na kurzu naučím?
- Světelené znečištění v kontextu mezinárodních doporučení
- Nová norma ČSN 36 0459, související legislativa
- Příklady a aplikace nové normy v praxi, praktické zkušenosti účastníků semináře
- Předepsané parametry a jejich ověřování
Přednáší
V roce 2010 absolvoval Fakultu elektronickou ČVUT v Praze, obor silnoproudá elektrotechnika. Je certifikovaným metrologem kvalifikačního stupně II. v oborech měření umělého a denního osvětlení a měření jasu v pracovním a mimopracovním prostředí a autorizovaným inženýrem ČKAIT. Je členem technické normalizační komise TNK 158 světelné znečíštění – rušivé světlo. Pracuje jako vedoucí technického oddělení společnosti TRILUX ČESKÁ REPUBLIKA.
Anna Pasková je ředitelkou odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje na Ministerstvu životního prostředí ČR. Na Ministerstvu životního prostředí působí již přes deset let a je zodpovědná za koordinaci národních strategií, jako Strategický rámec udržitelného rozvoje Česká republika 2030, Státní politika životního prostředí ČR nebo Národní akční plán adaptace na změnu klimatu. Dále do její gesce spadá publikace hodnotících zpráv o stavu životního prostředí a dosahování cílů udržitelného rozvoje. Její odbor se věnuje dále hodnocení dopadů regulace, podpoře čisté mobility, problematice světelného znečištění, či zavádění zásady DNSH (do no significant harm/významně nepoškozovat). Vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy a Univerzitu OSN v oboru environmentální bezpečnost. V minulosti získala zkušenosti při americké Nadaci pro environmentální bezpečnost a udržitelnost, na Ministerstvu zahraničních věcí při ambasádě v Demokratické republice Kongo, Státním fondu životního prostředí ČR či na Technologické agentuře ČR.
V roce 1992 absolvoval Elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze (FEL ČVUT), katedru elektroenergetika, zaměření světelná technika. Od roku 1993 pracoval jako světelný technik v soukromé společnosti. V roce 2003 dokončil doktorské studium na FEL ČVUT v Praze a od roku 2004 je odborným asistentem. Je členem představenstva Českého národního komitétu Mezinárodní komise pro osvětlení (CIE) a českým zástupcem v divizi 3 CIE. Od roku 2010 je členem České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Je spoluautorem knihy Světlo a osvětlování (2013). Je členem technické normalizační komise TNK76 a TNK158 při České agentuře pro standardizaci (ČAS). Je autorem mnoha projektů vnitřního a venkovního osvětlení, spolupracoval na řadě pilotních projektů a koncepcí veřejného osvětlení, např. osvětlení Národní galerie v Praze, osvětlení UPM v Praze, venkovní osvětlení kostela sv. Bartoloměje v Plzi, venkovní osvětlení lávek (Troja, Holešove, Radotín, Ostrava a další), pilotní projekt LED veřejného osvětlení v Praze, koncepci veřejného osvětlení Prahy, studie venkovního osvětlení Vítězného náměstí v Praze, spolupráce na návrhu atypických svítidel pro multifunkční halu Gong v Ostravě, pro kostel sv. Jiljí nebo Národní galerii v Praze a další.