Zasadit se o ekologicky užitečné dřevostavby musíme my všichni
Druhý ročník diskusního semináře KOMBINOVANÉ STAVBY ukázal, že výstavba dřevostaveb vyšších než 12 metrů se brzo může stát skutečností. Pohled na dřevo se z perspektivy státu pozitivně mění. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu vyzvalo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov při ČVUT (UCEEB), aby připravilo návrh změny normativních podmínek, které by umožnily stavět do výšky například 25 metrů. Přípravu kvitují i investoři, protože aby stavba z ekonomického aspektu dávala smysl, měla by mít nejméně sedm osm pater. Ivan Bartoš, ministr pro místní rozvoj ČR, v debatě uvedl, že v průběhu příštího roku by se mohly podmínky začít měnit.
„Problémem je požární ochrana, ale i mýty, které kolují v naší společnosti. Tento blok je zde dán historicky. Proto jsme oslovili odborníky z ČVUT, aby navrhli racionální úpravy. Je třeba odbourat bariéry, ukázat efektivitu dřevostaveb a realizovat změny,“ vysvětluje ministr Ivan Bartoš a navrhuje, abychom se inspirovali dřevostavbami postavenými v zahraničí a řekli si, co je aplikovatelné, a to také u nás efektivně využili.
ÚPRAVA NOREM POŽÁRNÍ BEZPEČNOSTI
Diskusí se aktivně účastnil i doc. Petr Kuklík, jenž se zabývá zpracováváním norem pro dřevěné konstrukce ve vysokoškolském ústavu UCEEB. Potvrdil, že v současnosti zkoumají jednotlivé druhy konstrukčních částí a jejich požární bezpečnost v návaznosti i na stávající evropské normy. Pavel Fanta z kanceláře QARTA Architektura v debatě navrhl, aby se alespoň do stávající vyhlášky doplnily dvě věty, jež by stanovily dřevostavby jako standard, a nikoli jako alternativu. Neboť není možné neustále procházet analýzami, které povolovací proces zdržují. S tím souhlasil i prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza: „Investor má strach z velmi komplikovaného, a hlavně nepředvídatelného povolovacího procesu, takže kvituji, že se stát na legislativní půdě snaží změnit vyhlášku. Je třeba si však uvědomit, že hlavním investorem jsou municipality, ne on.“
EKONOMICKÁ VÝHODNOST DŘEVOSTAVEB
Aby se dřevo užívalo ve vyšší míře, je třeba vysvětlovat nejen v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR, ale také působit ve veřejném mediálním prostoru a vysvětlovat, proč se v moderním stavitelství dřevostavby vyplatí, i když oproti konvenčním stavbám jsou výrobně mírně dražší. Tomáš Krejčí z developerské společnosti UBM uvedl, že díky dřevostavbám, které vybudovali v zahraničí, ví, že náklady jsou vyšší v průměru o 5 %. Všichni se ale shodli, že tento aspekt budou v blízké době významně dorovnávat výhodnější zelené úvěry, levnější provoz budovy a rychlejší výstavba daná prefabrikací. Pavel Horák z architektonické a realizační firmy prodesi/domesi upozorňuje: „Nezapomeňme také, že optika ekonomiky bude rozdílná dle typů budov. Tím myslím hotely, kanceláře nebo bytové komplexy. Ze zkušeností ze zahraničí vím, že kancelářské objekty vystavěné ze dřeva jsou vnímané jako prémiové a společnosti, jež tam chtějí sídlit, nemají problém zaplatit dražší nájemné, takže návratnost investic je rychlejší.“
PRVNÍ DŘEVOSTAVBY V ČESKU
Oproti zahraničí v Česku vznikají teprve první projekty. Například UBM staví bytový komplex ze dřeva s 62 byty v Praze-Stodůlkách. Tomáš Krejčí z UBM uvedl, že na výstavbu bylo zapotřebí přibližně 1 800 kubíků dřeva. Stanislav Polák z Nadace dřevo pro život uzavírá: „Zatím se nemusíme obávat nedostatku dřeva ve stavebnictví. V příštích 10 letech bude v českých lesích přirůstat podobné množství dřeva i v podobné druhové skladbě jako přirůstá nyní. Proto je důležité naše dřevo využívat v naší republice co nejvíce a nevyvážet jej jako surovinu.“ Panelovou diskusi KOMBINOVANÉ STAVBY uspořádal Svaz podnikatelů ve stavebnictví a organizovala vzdělávací společnost Sekurkon.
Autor: Martina Tůmová
Kontakt pro média:
Michaela Holcová, Sekurkon
e-mail: holcova@sekurkon.cz
GSM: +420 774 413 722
Sekurkon je česká společnost působící na trhu vzdělávání přes 30 let. Pořádají a organizují tradiční velké konference. Věnují se i moderním formám vzdělávání menších skupin v podobě seminářů. Specializují se zejména na oblast energetiky, stavitelství, projektování staveb a strojírenství. Jejich cílem je podporovat průmysl odborným vzděláváním a propojovat ho se školstvím, vědou, výzkumem a politikou.